Informacja:
„Historia i współczesność na pograniczu morawskim” szczegóły poniżej

Aktualności
Opublikowano: 8 Kwiecień, 2014
Wydrukuj    Email

 
Regulamin i Karta zgłoszenia na następnej stronie.
Czytaj dalej...


Wyświetl komentarze (0)Opublikowano: 7 Kwiecień, 2014
Wydrukuj    Email

Kiermasz Wielkanocny 

Stowarzyszenie "Dla Nas Szansa"  i Miejski Ośrodek Kultury w Krzanowicach zorganizowali  06 kwietnia Kiermasz Wielkanocny, który odbył się w krzanowickim Domu Kultury.  Krzanowicka sala dosłownie pękała w szwach, tyle przybyło osób. Na scenie występowali przedszkolaki z Krzanowic, Wojnowic i Bojanowa. Wystąpił zespół taneczny Zyg-Zag, dodatkowo dzieci bawił „Zajączek - Iluzjonista".  Można było nabyć ozdoby świąteczne, które pod okiem Marioli Kandziory wykonali  członkowie Stowarzyszenia "Dla Nas Szansa". Cały dochód z imprezy został przeznaczony na cele statutowe stowarzyszenia.

 
 

 

Czytaj dalej...


Wyświetl komentarze (1)Kiermasz Wielkanocny 14
Opublikowano: 31 Marzec, 2014
Wydrukuj    EmailWyświetl komentarze (0)Opublikowano: 18 Marzec, 2014
Wydrukuj    Email

 
Regulamin konkursu na następnej stronie.
Czytaj dalej...


Wyświetl komentarze (0)KABARET 44 - 200
Opublikowano: 17 Marzec, 2014
Wydrukuj    EmailWyświetl komentarze (0)Opublikowano: 17 Marzec, 2014
Wydrukuj    Email

Chór "Cecylia" na "Kusakach" w Jedlińsku koło Radomia.

We wtorek, w tzw. kusaki, w przeddzień Środy Popielcowej, zgodnie z tradycją, wójt Jedlińska przekazuje symbolicznie władzę dawnym włodarzom tej miejscowości. Na zakończenie trzydniowych zapustów na miejscowym rynku ścięta zostaje Śmierć.
Chór "Cecylia" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach został zaproszony przez Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku na „Jedlińskie zapusty" W trakcie imprezy w Jedlińsku prezentowane są również inne ludowe obrzędy związane z zapustami, kultywowane w rożnych regionach Polski. W tym roku chór Cecylia z Krzanowic przedstawił „Pogrzebanie basa".
Ostatni wtorek karnawału jest dla społeczności Jedlińska lokalnym świętem. Jest to jedyny w Polsce obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII stulecia Kultywowany jest najprawdopodobniej na pamiątkę „prawa miecza", które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta. Po utracie praw miejskich przedstawianie obrzędu przypominało o dawnej świetności Jedlińska. Na obrzęd „Ścięcia Śmierci" miała duży wpływ szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630-1655.
Spektakl „Ścięcie Śmierci" oparty jest na wierszowanym XIX-wiecznym opisie, którego autorem był ks. Jan Kloczkowski, proboszcz Jedlińska.
Dzięki niemu wiadomo dziś jak zwyczaj ten wyglądał 150 lat temu. Popularność widowiska wzrasta z roku na rok. Świadczy o tym coraz większa liczba osób odwiedzających w tym dniu Jedlińsk. Widowisko wzbudza również duże zainteresowanie wśród dziennikarzy, historyków i etnografów. Od rana na ulicach Jedlińska pojawiają się barwni przebierańcy, np.: diabły, baby, chłopi, rybacy, policjanci, krakowiacy, cyganki. W południe Wójt Gminy Jedlińsk uroczyście przekazuje władzę postaciom widowiska.
Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwego obrzędu Ścięcia Śmierci. Jest to sąd nad śmiercią, którą oskarża się o największe zbrodnie. Sąd wysłuchuje oskarżenia i wydaje wyrok skazujący. Pojawia się kat, który ucina głowę śmierci. Po wykonaniu wyroku śmierć zostaje włożona na drabiniasty wóz i zawieziona na plebanię, gdzie ksiądz dokonuje pokropku. W inscenizacji tej uczestniczą tylko mężczyźni (wcielają się także w role kobiece)
Po zakończeniu widowiska panuje w Jedlińsku wesoła atmosfera.
Występ-inscenizacja chóru "Cecylia" oraz orkiestry dętej składającej się z zaprzyjaźnionych muzyków został w Jedlińsku przyjęty pozytywnie. Gospodarze zaskoczeni byli ilością przywiezionych rekwizytów: atrapy kontrabasu, bębna i akordeonu, ciekawych strojów, a nawet taczki z łopatą i kilofem. Płaczki, tym razem nie tylko chórzystki, ale także reprezentantki "Krzanowickich om" zaprezentowały się mieszkańcom centralnej Polski w śląskich "mazelunkach". Przybliżono w ten sposób Mazowszanom odrobinę naszej odrębnej śląskiej kultury.


Trzydniowe zabawy zakończy - jedyne w całej Polsce - widowisko obrzędowe „Ścięcie Śmierci", w którym grają sami mężczyźni.

 

 
 


 

 
Czytaj dalej...


Wyświetl komentarze (0)Następna strona ??
MOK-Krzanowice
Warte uwagi:
Lista Aktualności:
XIV Gminny Przegląd Zespołów Artystycznych w Krzanowicach

Kiermasz Wielkanocny 14 - relacja

Kiermasz Wielkanocny 14

Konkurs na Pisankę Wielknocną 2014

KABARET 44 - 200

Chór "Cecylia" na "Kusakach" w Jedlińsku koło Radomia.

Pogrzebanie Basa 14 r. - relacja.

Pogrzebanie Basa 14 r.

REGIONTOUR Międzynarodowe Targi Regionów Turystycznych w Brnie

Turniej Tenisowy w trakcie ferii zimowych.

Linki:
www.subregion.pl
Strona Parafii Krzanowice
www.powiatraciborski.pl
www.krzanowice.pl
www.fototeam.pl
www.naszraciborz.pl
Krzanowice - Wikipedia
www.zspwojnowice.pl
www.zsp-borucin.info
Pensjonat Moravia Krzanowice
Podmenu:
Aktualności
Galeria
Historia
Kontakt
Lubisz naszą stronę?:)